Co to jest dźwigar budowlany / dok budowlany - rodzaje

Co to są dźwigary, jakie są ich rodzaje i czym różnią się dźwigary okute?

W tym wpisie postaramy się omówić wszystkie zagadnienia i wyjaśnić wątpliwości związane z dźwigarami.

Dźwigary podobnie jak płyty szalunkowe i podpory budowlane są komponentem szalunków stropowych oraz ściennych.
W nowoczesnym budownictwie stosuje się ich różne rodzaje. Są to poziome elementy konstrukcyjne, które wytrzymują obciążenia pionowe, siły ścinające i momenty zginające. Obciążenia nałożone na długość belek, przenoszone są ich punkty końcowe, takie jak ściany, słupy, fundamenty itp. Bez użycia dźwigarów, zwanych potocznie dokami budowlanymi, nie byłoby możliwe wzniesienie konstrukcji wielokondygnacyjnej.

RODZAJE DŹWIGARÓW I ICH PRZEZNACZENIE

Przy wznoszeniu ścian czy stropów, aby konstrukcja zachowała założony wymiar i kształt, najważniejsze jest postawienie odpowiedniego  szalunku. Standardowy dźwigar jest jego nieodłącznym elementem. Montowany na podporze budowlanej zakończonej głowicą krzyżową, gwarantuje stabilność. Utrzymuje sklejki i płyty w niezmiennym położeniu (również pod kątem) nawet przy stałym naporze betonu. Dok budowlany odpowiada za jakość stawianej konstrukcji oraz bezpieczeństwo w pracy.

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór doków budowlanych. Możemy podzielić je ze względu na sposób ich podparcia, kształt przekroju (profil), długość i materiał który został użyty do produkcji. Najbardziej popularny dźwigar H20 to przekrój belki dwuteowej złożony z dwóch pasów nośnych oddzielonych środnikiem stabilizującym o wysokości 20 cm.

W tym artykule omówimy najpowszechniej stosowany rodzaj: dźwigar drewniany H20. Dzięki niewielkiej wadze sprawdzi się doskonale przy stawianiu stropów, ścian czy słupów. Jednak najważniejszym kryterium jest jego wytrzymałość. Dźwigar powinien być wyprodukowany z wyselekcjonowanego litego drewna z wytrzymałych gatunków drzew: olcha, topola, sosna czy buk. Nie mniej ważny jest jego impregnat, który ochroni element przed warunkami atmosferycznymi, zapewni nienasiąkalność oraz zapewni ochronę przed innymi substancjami używanymi na budowie takich jak zaprawy czy kleje.

Oprócz dźwigarów nieokutych, na rynku dostępne są również dźwigary z okuciem wykonanym z tworzywa sztucznego. Okucia, dzięki właściwościom amortyzującym, zabezpieczają belkę przed uszkodzeniami mechanicznymi wydłużając przy tym ich żywotność. Poniżej na zdjęciu widać dźwigary okute z zielonymi zabezpieczeniami.

Dźwigary H20 okute sklep online

KUPNO CZY WYNAJEM DŹWIGARÓW – CO SIĘ BARDZIEJ OPŁACA?

Doki budowlane nie należą do najtańszych, właśnie dlatego przed podjęciem decyzji trzeba przeanalizować fakt, jak często będziesz korzystał z różnego rodzaju dźwigarów. Jeśli w Twoim przedsiębiorstwie takie rozwiązania stosowana są sporadycznie, to zakup może okazać się nieopłacalny. W takiej sytuacji dobrym wyjściem może być skorzystanie z usług firmy, która świadczy dzierżawę dźwigarów drewnianych, jak również pozostałych elementów szalunków. Natomiast jeśli dźwigary okute czy nieokute są wykorzystywane niemal codziennie, możesz śmiało zdecydować się na zakup własnego sprzętu. Oferujemy również sprzedaż i wynajem szalunków, zarówno do stropów, jak i ścian.

CZYM  MOŻNA ZASTĄPIĆ DŹWIGAR?

Dźwigary zastąpiły mniej dokładne konstrukcje ciesielskie. Nowoczesne technologie pozwalają nam na dokładniejsze wykonanie elementów co przekłada się na precyzję budowli. Jednocześnie producenci dźwigarów standardowych, aby uzyskać odpowiednie normy, muszą korzystać ze ściśle wybranego drewna, sklasyfikowanego pod względem wytrzymałościowym co zwiększa bezpieczeństwo przy stawianiu konstrukcji.

Aktualnie czas realizacji projektu jest jednym z podstawowych warunków otrzymania zlecenia. Przedsiębiorstwo budowlane, które zaoferuje krótszy termin wykonania, ma zdecydowanie większą szansę na wygranie przetargu. Korzystanie z gotowych dźwigarów znacznie przyśpiesza pracę jednocześnie nie obniżając jakości produktu finalnego.

Dźwigary budowlane - doki budowlane

en_GBEnglish