Ogrodzenia tymczasowe budowlane

Ogrodzenia tymczasowe budowlane – kiedy trzeba je stawiać i jakie wybrać?

Ogrodzenia tymczasowe od strony prawa budowlanego

Dokumentem, który reguluje kwestie ogrodzeń tymczasowych na budowach, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy podczas wykonywania robót budowlanych.

Zacytujemy interesujące nas fragmenty:

Rozdział 3 Zagospodarowanie terenu budowy
Par. 8. Zagospodarowanie terenu budowy wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych, co najmniej w zakresie:
1) ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych;
(…)
Par. 9.1. Teren budowy lub robót należy odgrodzić albo w inny sposób uniemożliwić wejście osobom nieupoważnionym.
2. Jeżeli ogrodzenie terenu budowy lub robót nie jest możliwe, należy oznakować granice terenu za pomocą tablic ostrzegawczych, a w razie potrzeby zapewnić stały nadzór.
Par. 10. Ogrodzenie terenu budowy wykonuje się w taki sposób, aby nie stwarzało zagrożenia dla ludzi. Wysokość ogrodzenia powinna wynosić co najmniej 1,5 m.
(…)
Par. 15.1. Drogi komunikacyjne dla wózków i taczek, usytuowane nad poziomem terenu powyżej 1 m, zabezpiecza się balustradą.
2. Balustrada, o której mowa w ust. 1, składa się z deski krawężnikowej o wysokości 0,15 m i poręczy ochronnej umieszczonej na wysokości 1,1 m. Wolną przestrzeń pomiędzy deską krawężnikową a poręczą wypełnia się w sposób zabezpieczający pracowników przed upadkiem z wysokości.
(…)
Par. 21. 1. Strefę niebezpieczną, w której istnieje zagrożenie spadania z wysokości przedmiotów odgradza się balustradami, o których mowa w Par. 15. ust.2.
2. Strefa niebezpieczna, o której mowa w ust.1, w swym najmniejszym wymiarze liniowym liczonym od płaszczyzny obiektu budowlanego, nie może wynosić mniej niż 1/10 wysokości, z której mogą spadać przedmioty, lecz nie mniej niż 6 m.
3. W zwartej zabudowie miejskiej strefa zabezpieczona, o której mowa w ust. 1, może być zmniejszona pod warunkiem zastosowania innych rozwiązań technicznych lub organizacyjnych, zabezpieczających przed spadaniem przedmiotów.

Co z tego wynika?

Jak widać, z powyższych fragmentów ogrodzenie tymczasowe nie jest przymusowe ale inwestor musi się zatroszczyć o uniemożliwienie wejścia osobom niepowołanym na plac budowy. Może to zrobić wynajmując osobę do pilnowania budowy ale pewnie taniej wyjdzie postawić ogrodzenie niż opłacać pensje przy długo trwającej budowie. Jeśli inwestor planuje więcej inwestycji budowlanych zdecydowanie lepiej zainwestować w ogrodzenia budowlane, które przydadzą się też w przyszłości.
Zastanawiając się czy warto odgradzać budowę ogrodzeniami tymczasowymi warto mieć na względzie, że ogrodzenie chroni też materiały budowlane i wszelkie zostawione tam sprzęty przed kradzieżą. Nie jest to może przeszkoda nie do pokonania dla złodzieja ale zawsze jakieś zniechęcające utrudnienie.
Kolejną kwestią są dzieci, które zawsze przyciągane są przez miejsca takie jak niezabezpieczona budowa. Wszyscy wiemy, że o wypadek wtedy nie trudno.

Rodzaje ogrodzeń tymczasowych

Wyróżniamy dwa główne typy ogrodzeń budowlanych:

Ogrodzenia ażurowe – bardzo popularne na placach budowy. Składają się z ocynkowanych przęseł, wypełnionych siatką, przez którą widać, co dzieje się po drugiej stronie. Są łatwe w montażu i demontażu. Łatwo je przesuwać i przenosić gdy wymaga tego sytuacja. Dają możliwość łatwej rozbudowy. To popularne rozwiązanie przy ogradzaniu np. budowy domów jednorodzinnych i niewielkich inwestycji budowlanych. Przykładowe przęsło >>

ogrodzenia budowlane ażurowe

Ogrodzenia pełne (zamknięte) – przęsła zbudowane są z ramy, w której umieszczona jest blacha trapezowa o niskim przetłoczeniu. Blacha zasłania widok na to co dzieje się na budowie. Zabezpiecza też przed zanieczyszczeniami. To droższe rozwiązanie wybierane często przy komercyjnych inwestycjach. Przykładowe przęsło >>

ogrodzenia budowlane tymczasowe pełne

Kupić czy wynająć ?

Każda opcja ma swoje plusy i minusy. Określenie, która opcja jest dla Ciebie korzystniejsza zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od czasu budowy. Jeśli nie będzie ona długa to wynajem jest dobrą opcją. Przy długo trwającej budowie koszty wynajmu przekroczą w końcu koszt zakupu.
Kolejną ważną kwestią jest budżet. Czasem łatwiej nam płacić mniejszą kwotę miesięcznie za wynajem niż pozbyć się dużej gotówki jednorazowo, jak to ma miejsce przy zakupie.
Kolejny istotny czynnik to plany na przyszłość. Gdy budujemy sobie dom i na tym kończy się nasza przygoda z budownictwem – wynajem wydaje się rozsądnym pomysłem. Gdy wiemy, że w przyszłości mamy zaplanowane kolejne inwestycje budowlane to zakup własnego sprzętu jest dobrym pomysłem, który zwróci się z czasem.
Trzeba też zdać sobie sprawę, że te ogrodzenia między inwestycjami trzeba będzie gdzieś składować. Jeśli nie masz gdzie tego robić to wynajem rozwiązuje ten problem.
Nie ma jednej odpowiedzi. Trzeba skalkulować co długoterminowo nam się bardziej opłaca.

Jest też inna opcja, o której trzeba wspomnieć – zakup i sprzedaż po użyciu. Firma taka jak np. Boguc Construction chętnie odkupi od Ciebie nie potrzebny już sprzęt. Jeśli plany się zmienią i planowane inwestycje nie wypalą a Ty utkniesz z różnymi sprzętami to warto o tej opcji pamiętać.

Ogrodzenie tymczasowe czy trwałe?

Skoro zastanawiamy się nad różnymi możliwościami, to trzeba też rozważyć najbardziej oczywistą kwestię – czy nie postawić od razu ogrodzenia docelowego.
Przy inwestycjach komercyjnych takich jak np. centra handlowe czy wieżowce ta opcja oczywiście odpada.
Co w przypadku domów jednorodzinnych?
Niestety w większości przypadków stawianie od razu docelowego ogrodzenia to nie jest dobry pomysł. Po pierwsze, takie ogrodzenie to często duży koszt, który nie jest najważniejszy na tym etapie realizacji naszej inwestycji. Po drugie, nasze ładne ogrodzenie może łatwo zostać trwale uszkodzone lub pobrudzone podczas prac budowlanych. Po trzecie, będzie nam potrzebny szeroki wjazd na posesję dla różnego rodzaju ciężarówek, dźwigów i innych maszyn budowlanych, które mogą się nie zmieścić w naszej bramie.

Mam nadzieję, że ten artykuł pomógł trochę w podjęciu decyzji dotyczących ogrodzeń budowlanych tymczasowych. Jeśli nie, to możemy rozpatrzyć Twój indywidualny przypadek i obliczyć co bardziej Ci się kalkuluje jeśli zadzwonisz i porozmawiasz z naszymi doradcami. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i wątpliwości pod numerem +48 22 810 10 06. Zapraszamy do kontaktu.

ogrodzenia budowlane tymczasowe sklep

pl_PLPolish