Fundament to najniższa część budynku lub obiektu budowlanego, która ma bezpośredni kontakt z gruntem i bezpiecznie przenosi obciążenia z obiektu na podłoże. Posadowienie budynku dzielimy na dwa typy: tradycyjny (ławy i ściany fundamentowe) lub nowoczesny (płytę fundamentową). O jego rodzaju powinien zadecydować geotechnik, który zbada poziom wód gruntowych, rodzaj gruntu, jego stan oraz nośność. Od takiej ekspertyzy zależy w jaki sposób, budynek powinien zostać posadowiony.
Aby wykonać fundament przeważnie używa się szalunków, wyjątkiem jest teren, gdzie grunt jest wystarczająco zwarty (spoisty o małej zawartości wody) i da się wykonać w miarę precyzyjne wykopy. Nawet jednak, gdy warunki gruntowe pozwalają na betonowanie ław bezpośrednio w wykopie, nie znaczy, że będzie to dobre dla ich trwałości i wytrzymałości. Szalunki zapewnią Ci również łatwiejszy start podczas następnych prac murarskich, nie tylko fundamentu.
Co to jest szalunek fundamentowy?
Szalunek fundamentowy to forma, do której wylewa się mieszankę betonową, w celu stworzenia konkretnej i stabilnej konstrukcji. Szalunek fundamentowy może być wykonany z desek lub płyt drewnopochodnych albo mieć formę systemową (gotową). Deskowanie musi być, przede wszystkim wytrzymałe oraz odpowiednio sztywne, aby pod siłą naporu świeżo wylanego betonu, nie wygięło się, nie przekręciło i nie uległo rozszczelnieniu, co mogłoby doprowadzić do zniekształcenia formy.
Czym charakteryzuje się szalunek fundamentowy tradycyjny?
Jest to najtańsza forma deskowania, z wykorzystaniem desek sosnowych o grubości od 2,5 do 3,2 cm. Z desek należy zbić tarczę, połączoną ze sobą króciakami, a następnie mocuje się ją do, uprzednio wbitych słupków drewnianych, a następnie stabilizuje się ją różnego rodzaju klinami i rozpórkami. Szalunek można również wykonać z materiałów drewnopodobnych np. płyt OSB-3 lub OSB-5 o grubości od 18 mm, płyt MFP grubości 18-21 mm bądź laminowanej sklejki szalunkowej. Montaż tych elementów, ze względu na większą powierzchnię, przebiega znacznie szybciej.
Gotowe szalunki fundamentowe
Coraz częściej, na placach budowy, wykorzystuje się deskowanie systemowe, wielokrotnego użycia, co ułatwia i przyspiesza wykonanie szalunku. Podstawowe elementy takiego systemu to aluminiowe ramy wypełnione wodoodporną sklejką, pokrytą powłoką antyadhezyjną (ułatwiającą oczyszczenie z betonu), narożniki zewnętrzne i wewnętrzne, elementy złączne, ściągi śrubowe oraz podpory pionizujące. Zastosowanie szalunków systemowych daje pewność, że powierzchnia betonowa jest prawidłowo przygotowana – jest gładka, równa i pozbawiona ubytków, a ich wykonanie jest łatwiejsze i szybsze. Dodatkowym atutem jest możliwość wylewania bardziej skomplikowanych form oraz wykorzystania ich przy stawianiu ścian.
Szalunek systemowy – zakup czy wynajem?
Zazwyczaj ze względu na wysoki koszt bardziej popularnym rozwiązaniem jest wynajem systemu szalunkowego. Jest to bardziej opłacalne rozwiązanie, zwłaszcza na fakt nie ponoszenia dodatkowych kosztów magazynowania, renowacji i napraw.
Pracownik naszej firmy, na podstawie projektu, zaproponuje dokładną ilość potrzebnych elementów. Więcej informacji tutaj.
Warto sobie zdawać sprawę z tego, że pomimo, iż szalowanie fundamentów nie jest obowiązkowe, to jest to rozwiązanie polecane przez profesjonalistów, znawców tematu, z wieloletnim doświadczeniem, zdobytym w budownictwie. Bez zastosowania odpowiednich systemów istnieje ryzyko naruszenia konstrukcji budynku, a co za tym idzie narazić inwestora na straty materialne, ale co najważniejsze sprowadzić niebezpieczeństwo na użytkowników.