Schody jako podstawowy łącznik między kondygnacjami powinien być wykonany z wyjątkową starannością, aby przyszłe użytkowanie biegów było komfortowe, a przede wszystkim bezpieczne. Do wykonania schodów betonowych i żelbetowych niezbędne jest postawienie szalunku (nazywanego często deskowaniem). Jest to nic innego jak tymczasowa forma, która nada mieszance betonowej odpowiedni kształt. Można go wykonać z różnych materiałów, zarówno drewnianych desek jak i płyt. Potrzebne będą również odpowiednie podpory, zbrojenia oraz inne akcesoria, które możemy zakupić bądź wynająć w specjalistycznych sklepach.
Od czego zatem należy zacząć?
Bez względu na to czy szalunek będzie stawiała ekipa budowlana, czy postanowimy zrobić to osobiście, najważniejsza jest dokładność wykonania szalunku. W przeciwnym razie może okazać się że schody mogą być nierówne, co znacznie zmniejszy komfort użytkowania, lub doprowadzi do ich pękania, co może zagrozić bezpieczeństwu.
Przed przystąpieniem do prac budowlanych należy zapoznać się z projektem budowlanym, w którym znajdują się takie informacje jak długość, wysokość, szerokość, układ oraz dokładna lokalizacja biegów. Dzięki dokładnemu znajomieniu się z dokumentacją unikniemy ewentualnych błędów podczas stawianiu konstrukcji.
Do wykonania szalunku schodów wykorzystuje się najczęściej deski lub płyty ze sklejki. Deski drewniane są znacznie tańsze, można wykorzystać te używane przy deskowaniu stropów czy fundamentów. Ten materiał nie nadaje się jednak do bardziej skomplikowanych projektów, ponieważ jest zbyt mało elastyczny.
Płyty wodoodporne, nadadzą się przede wszystkim przy schodach okrągłych i zabiegowych, dzięki możliwości wyginania. Dodatkowo, dzięki równym wymiarom powierzchnia betonowa schodów i spoczników będzie gładsza, a jej powierzchnia będzie idealnie wypoziomowana. Zwłaszcza przy nietypowych kształtach warto rozważyć skorzystanie z ofert firm, które z niezwykłą dokładnością przygotowują elementy szalunkowe w fabrykach, a potem montują je w całości na placu budowy.
Szalowanie schodów żelbetowych
Montaż szalunku zaczynamy od góry i przesuwamy się wzdłuż linii biegu schodów. Pozwoli to uniknąć ryzyka związanego ze zbyt wysokim, pierwszym stopniem.
Pierwszym etapem jest ułożenie desek w dolnej części płyty schodów. Będzie to stanowić podstawę do wniesienia całej konstrukcji. Do boków przybija się deski, które zapobiegną wylewaniu się mieszanki betonowej. Nie obejdzie się też bez właściwego podparcia szalunku jak i ewentualnych spoczynków, za pomocą równomiernie rozstawionych stempli lub podpór budowlanych. Powinny być one rozmieszczone co 1m.
Kolejnym etapem jest układanie zbrojenia. Należy je rozmieścić ściśle wg projektu. Aby pręty nie opierały o szalunek schodów, konieczne jest użycie odpowiednich dystansów budowlanych. Wszystkie elementy powinny stworzyć jedną, zwartą konstrukcję. Teraz możemy przystąpić do wykonania szalunku schodów na górze płyty. Do ściany, za pomocą wkrętów montujemy deski w pionie, które wytyczą prostą krawędź stopni.
Betonowanie schodów
Najważniejszą zasadą jest to aby betonowanie całych biegów przeprowadzić jednego dnia, w innym wypadku mogłoby to doprowadzić do pękania betonu oraz powstawania szczelin.
Szalowanie schodów możemy zdemontować, gdy beton ostatecznie zwiąże, zazwyczaj po 3-4 tygodniach. Jednak z powodzeniem możemy z nich korzystać już po 5-7 dniach
Jeśli jednak zastosujemy nowoczesną szybkowiążącą mieszankę betonową, szalunku możemy się pozbyć nawet już po kilku dniach od jej wylania.