rusztowania plettac

Rusztowania typu Plettac – czym się różnią?

Rusztowanie to tymczasowa konstrukcja umożliwiająca pracę na wysokościach poza zasięgiem rąk człowieka. Dzięki swojej wszechstronności wykorzystywane są przy budowach, remontach czy renowacjach budynków. Z niewielkich rusztowań korzysta się również podczas prac prowadzonych wewnątrz budynków. Duży wybór wśród różnych typów rusztowań, umożliwia dopasowanie konstrukcji do rodzaju prac. Na rynku wyróżniamy 5 podstawowych rodzajów rusztowań, które są najczęściej wykorzystywane: rusztowanie kolumnowe (rusztowanie warszawskie), rusztowanie przejezdne (mobilne), fasadowe (ramowe), systemowe oraz modułowe. W tym artykule omówimy najbardziej popularne rusztowanie Plettac.

Czym są rusztowania fasadowe Plettac do czego służą oraz jakie mają zalety i wady?

Są dwa powody dla których ten właśnie system jest coraz częściej wykorzystywany przez firmy budowlano-remontowe. Po pierwsze ekonomia. Łatwość montażu sprawia, że w ciągu dnia jeden pracownik jest w stanie przygotować od 100 do 250 m2 powierzchni. Nie potrzeba do tego żadnego profesjonalnego sprzętu czy specjalistycznej wiedzy. Za pomocą tego systemu możemy w szybkim tempie obudować każdy budynek, nawet taki o najbardziej nietypowym kształcie. Różnorodność elementów przekłada się na łatwą modyfikację całej konstrukcji przy każdej inwestycji bez konieczności inwestowania w kolejne rusztowania. Taka możliwość znacząco wpływają na wygodę i praktyczność zamawianego sprzętu. Łatwość magazynowania, transportu i prosty montaż obniżają koszty związane z wykonywaną pracą.

Drugim powodem jest bezpieczeństwo. Rusztowania Plattec cechuje duża wytrzymałość i solidność. Szereg zastosowanych rozwiązań technologicznych takich jak samo zakleszczające się trzpienie czy zabezpieczenie podestów przed samoistnym wypięciem, nie tylko ułatwia montaż, ale zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i osobom znajdujących się w pobliżu konstrukcji.

Zastosowanie rusztowań Plettac

Rusztowania elewacyjne Plettac znajdują szeroki zakres zastosowań ze względu na swój uniwersalny charakter. Sprawdzą się zarówno przy dużych inwestycjach komercyjnych jak i mniejszych budynkach mieszkaniowych. Stosowane przy pracach budowlanych, remontowych, montażowych i renowacyjnych. Są wykorzystywane przy tynkowaniu ścian zewnętrznych czy ich ocieplaniu i malowaniu. Bardzo często rusztowania elewacyjne są używane także podczas montażu zewnętrznego osprzętu np. elementów balkonów czy tarasów – mocowań barierek i elementów przeszkleń. Z powodzeniem używane na zewnątrz, ale również wewnątrz budynków przy malowaniu, tynkowaniu czy gipsowaniu. Rusztowania fasadowe wykorzystuje się także jako różnego rodzaju konstrukcje nośne reklam, przy budowie estrad lub trybun oraz zadaszeń przy imprezach masowych.

rusztowanie plettac sklep

Elementy rusztowań typu Plettac

System Plettac składa się z wielu części, kompatybilnych również z innymi systemami typu Baumann, L73 czy Rux. Cała konstrukcja opiera się na stopach regulowanych (podstawki śrubowe) na których osadzana jest rama, która jest podstawą całego systemu. Wyposażona w samo zabezpieczające kołki uchylne do mocowania stężeń ukośnych i poręczy eliminują konieczność używania narzędzi montażowych co powoduje znaczne skrócenie czasu montażu. Odpowiednio zamocowana rama zapewnia bezpieczeństwo i wygodę prowadzanych prac remontowo-budowlanych.

Sworznie gwiaździste ramy, gwarantują łatwe i bezpieczne zakładanie podestów, zapobiegające wysunięciu się podkładów. W zależności od zapotrzebowania, mamy do wyboru podesty drewniane i stalowe o różnych szerokościach, co po raz kolejny pokazuje elastyczność systemu Plettac. Aby usztywnić całą konstrukcję należy zamocować stężenia ukośne oraz poziome. Przy wznoszeniu kolejnych kondygnacji konieczne jest montowanie poręczy pojedynczej lub podwójnej montowanej do ramy za pomocą półzłączy. Dodatkowo poniżej poręczy, tuż nad podestem montowana jest burta uzupełniając potrójne zabezpieczenie pracującego. Służy do zabezpieczania przed obsunięciem się stopy robotnika lub upadkiem narzędzi z pomostu roboczego. Celem zapewnienia bezpieczeństwa pracy na ostatnim poziomie rusztowania stosuje się: zabezpieczenie podestów + słupki poręczy, słupki poręczy z zabezpieczeniami podestów oraz ramy czołowe.

Cały system zaprojektowano tak, by popełnienie błędu podczas montażu nie było możliwe. Wszystkie elementy muszą zostać użyte w odpowiedniej kolejności. Tylko wtedy będą do siebie pasowały. Rusztowania fasadowe Plettac to wybór wart rozważenia.

pl_PLPolish