Wieża szalunkowa (określana również jako rusztowanie wieżowe, wieża podporowa, wieża stosu czy wieża wyporowa), służy do punktowego przenoszenia dużych obciążeń pionowych. Zapewnia podparcie elementów konstrukcyjnych na dużych wysokościach, wszędzie tam gdzie stemple budowane okazują się zbyt niskie. Maksymalna wysokość podpory to około 4 m, wieża podporowa może osiągnąć nawet 12-17 m wysokości. Niewielka waga oraz łatwość, transportowa przekładają się bezpośrednio na szybkość wykonywanych prac.
Gdzie znajduje zastosowanie wieża szalunkowa?
Wieża szalunkowa została zaprojektowana z myślą o podpieraniu szalunków poziomych, zarówno na budowach inżynieryjnych jak i kubaturowych. Wieże podporowe stosuje się przy wykonywaniu szalunków monolitycznych konstrukcji budowlanych (elementy wbudowane w budynek), do podtrzymywania prefabrykowanych konstrukcji budowlanych na etapie montażu (m.in. balkony, tarasy, wysokie stropy), przy wznoszeniu konstrukcji podporowych dla platform budowlanych, oraz przy budowie mostów. Rusztowania mogą być montowane i wykorzystywane jako pojedyncze wieże, jako tarcze lub przestrzenne konstrukcje podporowe.
Wieża szalunkowa – z jakich elementów się składa?
Konstrukcja wieży oporowej składa się z sześciu podstawowych elementów. Dzięki budowie modułowej możemy regulować wysokość instalacji według potrzeb.
Pierwszym elementem konstrukcji jest podstawa śrubowa, przeznaczona do stabilnego ustawienia podpory ramowej. Niweluje ona uskoki podłoża oraz rozkłada obciążenie na większą powierzchnię. Od jej maksymalnego obciążenia, w dużej mierze zależy wysokość jaką może osiągnąć wieża wyporowa.
Kolejnym elementem są ramy końcowe, które poziomo usztywniają podporę ramową. Jedną osadza się na podstawie śrubowej, drugą natomiast nakłada się na zwieńczeniu górnym. Dzięki nim cały system spełnia niezbędne wymogi bezpieczeństwa.
Po ustawieniu podstawy, za pomocą zintegrowanych klinów, montuje się ramy zwykłe oraz steżenia. Ilość elementów zależy od zamierzonej wysokości oraz schematu statycznego. Stężenia instalowane po przekątnej, wymuszają kąt prosty między ramami oraz gwarantują nierozerwalność wieży podporowej. Przy dużych wysokościach wieżę stosu montuje się w pozycji leżącej na podłożu, a systemowe stężenia umożliwiają jej transport za pomocą żurawia.
Ostatnim elementem jest głowica krzyżowa. Jest to element uniwersalny, osadzany na stemplach budowlanych używany przy stawianiu szalunków stropowych. Głowica składa się z trzpienia, płyty podtrzymującej i ramion. Stanowi podparcie dla dźwigarów nieokutych oraz okutych. Utrzymuje je w pozycji poziomej oraz zabezpiecza przed zsunięciem. Dźwigary podobnie jak płyty szalunkowe i podpory budowlane są komponentami wież wyporowych oraz deskowań stropowych i ściennych.
Do stawiania rusztowania wieży można zastosować także szereg akcesoriów, które wpływają na wygodę korzystania. Jednym z nich jest podest wykorzystywany podczas montażu jako element pomocniczy. Bardzo użyteczne jest również montowanie szczebli poprzecznych, które pozwalają bezpiecznie wspiąć się na kolejny podest. Inne akcesoria do wieży podporowej to między innymi wspornik H20, rama wyrównująca, łączniki oraz złącza obrotowe.
Różnice techniczne między wieżami szalunkowymi
Co do zasady wieże wyporowe spełniają te same funkcje, ale przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, firmy prześcigają się we wdrażaniu coraz bardziej innowacyjnych pomysłów. Tak np. wieża podporowa ST 100 firmy PERI to tylko jeden typ ramy umożliwiający zaprojektowanie każdej wysokości bez konieczności użycia tabeli dla poszczególnych kombinacji. Firma DOKA wprowadziła do sprzedaży wieżę (rusztowanie nośne) STAXO, w której stężenia zostały połączone na stałe w krzyżaki, co ułatwia i przyśpiesza stawianie konstrukcji.
Wieże szalunkowe – od czego zależy ich cena?
Cena produktu zależy właśnie od producenta, jakie nowoczesne technologie wdrożył i jakie zastosował rozwiązania, aby praca przy stawianiu i używaniu wieży podporowej była nieskomplikowana, a przy tym w 100% bezpieczna. Na koszt wpływa także ilość elementów, jakie będą potrzebne do wzniesienia wieży oraz obciążenie jakiemu zostanie poddana.
Dzierżawa czy kupno wieży? Rozważamy zalety i wady obu opcji
Wynajem wiąże się z płaceniem stałego miesięcznego kosztu i wymaga mniejszej ilości dostępnych funduszy, ale ostatecznie nie jesteś właścicielem aktywów. Z drugiej strony kupowanie gwarantuje ciągłość dostępu do sprzętu, ale wymaga ciągłego zarządzania aktywami (konserwacja, transport itp.). Okazuje się, że rachunek ekonomiczny wcale nie jest taki oczywisty.
Żyjemy w świecie stale rosnącej dostępności oraz wyboru, w którym posiadanie własności jest coraz mniej ważne, a wartość polega bardziej na możliwości korzystania z właściwego produktu we właściwym czasie i tylko przez taki czas, w jakim jest to potrzebne. W związku z tym trendem coraz bardziej popularne staje się dzierżawienie potrzebnego sprzętu. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne, nie wymagające magazynowania ani serwisowania. Część firm w cenę wynajmu ma również wliczoną cenę projektu wraz z wyliczeniami statycznymi co dodatkowo [pływa na oszczędność czasu oraz pieniędzy.
Zadzwoń do nas, otrzymasz ofertę na zakup sprzętu nowego jak i używanego. ale również krótko i długoterminowy wynajem.