zacisk szalunkowy żabka co to jest

Zacisk sprężynowy szalunkowy – żabka

Stabilne i solidne materiały są niezbędne na każdej budowie, zarówno przy inwestycjach na dużą skalę przemysłową, jak i niewielkich projektach mieszkaniowych. Są one gwarantem bezpieczeństwa pracy i wykonania projektu wg. założeń.

Elementami składowymi całego systemu szalunków są akcesoria, których wybór jest bardzo szeroki, a każdy rodzaj ma swoje unikalne przeznaczenie. Na przykład w celu zachowania założonego prześwitu między płytami szalunkowymi, mocowany jest ściąg wraz z osprzętem (rurki pcv, betonowe, stożki, złączki itp.). Konstrukcja podporowa (trójnóg, podpora i głowica krzyżowa) odpowiada za równomierne rozłożenie ciężaru, natomiast elementy kotwiące wraz ze stożkami, umożliwiają zamocowanie m.in. rusztowania wiszącego czy deskowania jednostronnego, do powierzchni budowli.

Akcesoria szalunkowe są istotną częścią procesu budowlanego i istnieje wiele różnych opcji, które zaspokoją wszelkie potrzeby firm budowlanych. W tym artykule skupimy się na elemencie do szybkiego łączenia płyt szalunkowych za pomocą drutu zbrojeniowego.

ZACISK SPRĘŻYNOWY SZALUNKOWY – CO TO JEST I JAKIE JEST JEGO ZASTOSOWANIE?

Zacisk sprężynowy do szalunków, nazywany potocznie “żabką” napinającą, zamkiem szalunkowym czy “spinką” odpowiada za odpowiednie spięcie konstrukcji przy użyciu pręta (zarówno gładkiego jak i żebrowanego) o średnicy 5-12 mm. Za pomocą “Żabek” do szalunków można deskować m.in. fundamenty, słupy, nadproża i wieńce. Użycie zacisku zapewnia szczelność po rozszalowaniu konstrukcji. Pomimo niewielkich rozmiarów “żabka” do szalunków przenosi obciążenie aż do 25kN, co bezpośrednio wpływa na jakość wznoszonego obiektu i bezpieczeństwo na placu budowy.

Doposażenie w zębatkę mimośrodową, gwarantuje odpowiedni docisk, zwiększenie cykli napinania oraz nie dopuszcza do cofnięcia się szalunku.

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY “ŻABKAMI” NAPINAJĄCYMI?

„Żabki” szalunkowe mają podobne parametry, ponieważ zostały zoptymalizowana tak, aby pasowały do najbardziej popularnych systemów m.in. Takko, Akro, Rasto, Midibox, Minibox. Różnią się przede wszystkim pokryciem antykorozyjnym – cynkowanym lub malowanym proszkowo. Obie metody polegają na pokryciu powierzchni stali powłoką ochronną, która przedłuża żywotność produktu. Powłoki cynkowe charakteryzują się wysoką szczelnością oraz dobrym przyleganiem do podłoża. Cynk jest metalem bardziej aktywnym chemicznie niż stal, w związku z czym pierwszy ulega roztworzeniu, co chroni stal. Jeśli chodzi o malowanie proszkowe – w tym obszarze istnieją różne rodzaje farb i metod aplikacji, które umożliwiają uzyskanie powłok o różnej grubości. Malowanie proszkowe pozwala na uzyskanie zróżnicowanych kolorów ,co stanowi spore ułatwienie gdy na placu budowy pracuje kilka ekip lub zaciski są używane szeregowo do różnych elementów.

CZYM MOŻNA ZASTĄPIĆ ZACISKI SPRĘŻYNOWE DO SZALUNKÓW?

Alternatywą dla popularnej “żabki” szalunkowej jest wykorzystanie ściągów wraz z nakrętkami, rurkami i stożkami PCV. Jest to jednak droższy wariant i bardziej wymagający pod względem montażu. Zacisk sprężynowy “spinka”, jest gotowym podzespołem łatwym i kilkukrotnie szybszym w montażu, dzięki wykorzystaniu klucza napinającego, pozwalającego na maksymalne dociągnięcie zacisku do szalunku.

klucz do zacisku typu żabka sklep online
klucz do zacisku typu żabka

WYNAJEM CZY KUPNO?

Nieliczne firmy są skłonne wydzierżawić same zaciski sprężynowe szalunkowe. Raczej skorzystamy z tej opcji tylko przy wynajmie całych systemów szalunkowych czy rusztowań. Decydując się na usługę wynajmu w Boguc Construction gwarantujemy przejrzystą kalkulację kosztów i ekonomiczną realizację projektu budowlanego. Wynajmując rusztowania i szalunki możesz liczyć na to, że nasz zespół logistyczny zapewni sprawne działanie. Centrala logistyczna sprawnie planuje dostawy i odbiory z placu budowy. Korzystając z naszych usług wynajmu możesz cieszyć się maksymalną wydajnością jednocześnie znacząco obniżając koszty operacyjne.

pl_PLPolish